Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA
W ZAWODZIE FRYZJER

 

Fryzjer zwany teraz coraz częściej stylistą fryzur jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki lub proponuje odpowiednie modyfikacje. Wykonuje zabiegi fryzjerskie, takie jak: strzyżenie, mycie, pielęgnowanie, modelowanie, układanie włosów, czesanie, trwała ondulacja, rozjaśnianie i farbowanie włosów, za pomocą różnorodnych narzędzi, z wykorzystaniem specjalistycznych aparatów oraz materiałów fryzjerskich. Gromadzi i udostępnia żurnale fryzjerskie, pomocne w doborze fryzury. Śledzi mody i techniki fryzjerskiej, stosuje nowoczesne aparaty i środki fryzjersko-kosmetyczne.

 

Fryzjerstwo jest zawodem, który nieustannie się rozwija, stale podnosi się poziom oferowanych usług. Nowe technologie, ewoluujący rynek mody, wzrastająca potrzeba społeczna dbania o wygląd, wpływają na zmianę oczekiwań wśród klientów, co powoduje że nieustannie jest zapotrzebowanie na zatrudnienie fryzjerów.

 

Fryzjer to kierunek, który umożliwia nabycie umiejętności i praktyki w zawodzie. Absolwent fryzjerstwa potrafi prowadzić salon fryzjerski zarówno pod względem praktycznym jak i estetycznym. Posiada nie tylko wiedzę i umiejętności istotne do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych oraz strzyżenia włosów, ale potrafi również dokonać analizy kolorystycznej i przeprowadzić zabieg koloryzacji. Zna zasady sprzedaży i ekspozycji artykułów fryzjerskich, potrafi ocenić je pod względem jakościowym i estetycznym. Fryzjer zna też podstawy komunikacji z klientem, które są bardzo ważne w tym zawodzie. 

 

W ramach zawodu fryzjer zdobywa kwalifikację AU.21.:

Wykonywanie zabiegów fryzjerskich.

 

 

 

Informacje dodatkowe (innowacje, specjalizacje…)

 

Dajemy możliwość rozwoju w formie szkoleń branżowych i udziału w zagranicznych lub krajowych praktykach oraz stażach, a to wszystko w ramach realizowanych przez nas projektów unijnych jak: ERASMUS+ oraz „ Rzeszowskie szkoły otwarte na rynek pracy”. 

 

n mech 7


 

Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy
Projekt dofinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego

na lata 2014-2020

 

 

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

 

AU.21. - wykonywanie zabiegów fryzjerskich (egzamin po 3 latach nauki potwierdzający zawód fryzjera

 

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie fryzjer po potwierdzeniu kwalifikacji AU.21. Wykonywanie zabiegów fryzjerskich może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik usług fryzjerskich po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji AU.23. Projektowanie fryzur oraz uzyskaniu wykształcenia średniego.

 

 

Sylwetka absolwenta:

 

Absolwent po zakończeniu procesu kształcenia posiada umiejętności:

 • dobieranie i  wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych włosów
 • wykonywanie zabiegów chemicznych włosów: koloryzacja, rozjaśnianie, trwała ondulacja, chemiczne prostowanie włosów, pasemka, balejaż itp.
 • stylizowanie fryzur
 • wykonywanie strzyżenia włosów
 • wykonywanie zagęszczania i przedłużania włosów różnymi metodami i technikami

 

 

 

Możliwości zatrudnienia:

 

Absolwenci szkoły po uzyskaniu tytułu fryzjera mogą podejmować pracę w zakładach fryzjerskich, perukarniach, charakteryzatorniach w teatrach i telewizji, na planach filmowych. Mogą też prowadzić własny salon fryzjerski. Uzyskane uprawnienia fryzjerskie są honorowane poza granicami kraju w całej Unii Europejskiej

 

Paweł ŻelazoWarunki kształcenia:

 1. Nauka trwa 3 lata
 2. Po ukończeniu szkoły uczniowie przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikację zawodową „Wykonywanie zabiegów fryzjerskich”.
 3. Program nauczania obejmuje:
 • przedmioty ogólnokształcące zgodne z programem nauczania w szkole branżowej,
 • przedmioty zawodowe związane z technikami i technologią fryzjerstwa, działalnością usługową we fryzjerstwie oraz językiem obcym zawodowym,
 • przedmioty zawodowe prowadzone są w formie zajęć teoretycznych i praktycznych.
 • Uczniowie klas I i II   trzy dni w tygodniu uczą się w szkole, a  dwa dni przebywają na zajęciach  praktycznych w zakładzie pracy,
 • W III klasie nauka w szkole trwa dwa dni, zajęcia praktyczne trzy dni.
 • Uczniowie szkoły branżowej mogą być zatrudniani przez zakłady pracy na podstawie indywidualnych umów o naukę zawodu i otrzymać status pracownika młodocianego. W związku z tym przysługują im uprawnienia pracownicze takie jak: wynagrodzenie za pracę, opłacanie składki ZUS emerytalnej i zdrowotnej, wliczanie okresu zatrudnienia do stażu pracy, zasiłek chorobowy za zwolnienia lekarskie, prawo do urlopu wypoczynkowego.

 

 

Baza dydaktyczna i warunki kształcenia:

 

Realizacja programu nauczania odbywa się z wykorzystaniem licznych pomocy dydaktycznych, materiałów, sprzętu i urządzeń fryzjerskich. Współpracujemy z salonami fryzjerskimi oraz firmami specjalizującymi się w produkcji i dystrybucji materiałów fryzjerskich. W ramach kształcenia praktycznego organizowane są wycieczki do salonów fryzjerskich, zakładów pracy, podczas których uczniowie poznają działanie nowoczesnego sprzętu fryzjerskiego. Uatrakcyjnieniem procesu nauczania jest udział uczniów w targach, szkoleniach, pokazach oraz konkursach fryzjerskich.

 

Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!